Malta – 5 miejsc, które warto zobaczyć na wyspie

Wybierasz się na Maltę? Czeka na Ciebie wiele wyjątkowych miejsc! Valetta, Mdina, Mosta, przepiękne klify i wiele innych atrakcji. Jeśli planujecie weekendową lub kilkudniową podróż na Maltę ten TOP 5 miejsc, może ułatwić wam wybór odpowiednich atrakcji do zwiedzenia. Oto moja lista 5 najciekawszych miejsc na Malcie.

1. Dingli Cliffs

Przed wyjazdem na Maltę słyszałam, że warto zobaczyć klify, ale nie sądziłam, że będzie to widok zapierający dech w piersiach. Wybraliśmy się tam w drugi dzień naszego pobytu na Malcie. Wysiedliśmy z autobusu na jednym z przystanków w Ħad-Dingli i stamtąd szliśmy na piechotę jakieś pół godziny. Pogoda marcowa nam sprzyjała, więc taki spacer był czystą przyjemnością. Powoli rozpościerała się przed nami przestrzeń na Morze.

Widok z klifów Dingli na Morze Śródziemne to jeden z najpiękniejszych widoków na Malcie. Na klifach spotkaliśmy tylko kilka osób (może dlatego, że naszą podróż odbyliśmy w marcu). Dzięki temu mogliśmy rozkoszować się naturą sam na sam. Przestrzeń, błękit morza, pączkujące rośliny oraz wszechobecna zieleń – coś wspaniałego! Dodam jeszcze, że wzdłuż klifów jest szlak pieszy. Pomimo, że nie byliśmy odpowiednio ubrani, udało nam się pokonać niedługi odcinek. Zaraz po tym jak wyruszaliśmy szlakiem, uzmysłowiłam sobie co może mi grozić w momencie potknięcia o kamień lub inny wypadek losowy i miałam ochotę jak najszybciej zawracać. Koniec końców – doszliśmy do punktu widokowego (do którego można dojechać autem), obok którego była łąka usiana różowymi kwiatami. O zachodzie słońca wyglądała bajecznie.

2. Mdina i jej zakątki

Mdina – nazywana miastem ciszy. To jeden z najpopularniejszych punktów wszystkich wycieczek na Malcie. Jest to średniowieczne miasto położone w centralnej części wyspy. Dawniej była to stolica Malty. Miejsce to urzeka osobliwą tajemniczością, ponieważ cała kamienna zabudowa znajduje się na wzniesieniu, dodatkowo miasto otoczone jest murami i fosą, dzięki czemu odgrodzone jest od najbliższego miasta – Rabatu.

Przemierzając uliczki tego miasta można znaleźć mnóstwo inspirujących miejsc. Mnie zachwycił widok zacisznych, wąskich uliczek ozdobionymi rzeźbami czy porośniętych pnączami przydomowych zaułków. W Mdinie warto zobaczyć wnętrze bogato zdobionej Katedry Świętego Pawła. W cenie biletu (marzec 2019- cena 5 Euro) wliczona była również wizyta w muzeum.

Wnętrze bogato zdobionej Katedry Św. Pawła, tak jak niemal wszystkich sakralnych zabytków na Malcie, wygląda imponująco. Tradycja mówi, że w miejscu, w którym stoi świątynia znajdowała się willa Publiusza -pierwszego biskupa Malty, u którego gościnnie zatrzymał się św. Paweł, po tym jak jego okręt rozbił się na Morzu.

W cenie zakupionego biletu, w okresie naszej podróży (marzec 2019) można było również zwiedzić muzeum. Tam ku mojej uciesze znajdowała się wystawa z graficznymi pracami Albrechta Dürera.

3. Mosta

Kolejne miejsce godne uwagi na Malcie – kościół-rotunda. Historia tego miejsca związana jest z niezwykłym wydarzeniem. W czasie II wojny światowej, w czasie ataków lotniczych, do świątyni w Moście, podczas sprawowanego nabożeństwa wpadła bomba, która przebiła się przez kopułę kościoła i nie wybuchła. Obecnie w zakrystii leży replika niemieckiej bomby, która nie zraniła nikogo z wiernych. Wydarzenie to uznawane jest za cud. Kościół przepiękny, warty obejrzenia.

4. Marsaxlokk – kolorowa wioska rybacka

Choć trudno poprawnie wypowiedzieć nazwę tej wioski – bez wątpienia warto tam być. Nazwa tego portowego miasteczka wywodzi się z języka arabskiego. „Marsa” oznacza port, a „xlokk” w języku maltańskim to południowy-wchód. W takim też położeniu znajduje się to sławne miejsce. A z czego dokładnie słynie? Przede wszystkim z rybackiego rzemiosła oraz uroczych łodzi, zacumowanych przy porcie. To miejsce to zdecydowanie raj dla fotografów. Tłumy turystów przyjeżdżają tam, by na własne oczy zobaczyć malowniczą wieś i zrobić kilka pamiątkowych fotek przy kolorowych łodziach.

Wioska pachnie (lub jak kto woli – śmierdzi) świeżymi rybami i owocami morza. Widokiem naturalnym są rybacy wracający z połowu i czyszczący swoje sieci. Jednak widok, po który podróżują tam turyści to maltańskie łodzie, nazywane luzzu, pomalowane w trzech dominujących kolorach: niebieskim, żółtym i czerwonym (gdzieniegdzie można dotrzeć pasy zieleni). Charakterystycznym elementem, zamieszczanym po dwóch stronach dziobu są oczy Ozyrysa (po jednym oku na każdą stronę dziobu). Symbol ten miał chronić rybaków na morzu i odpędzać wszelkie niebezpieczeństwa. Będąc w tym miejscu, warto pokusić się na obiad oparty na świeżych rybach i owocach morza. Chociaż nie przepadam za posiłkami z rybą w roli głównej, muszę przyznać, że zjadłam tam najlepszą zupę rybną w swoim życiu.

5. Valetta

Stolica Malty – Valetta. Większość turystów od tego miejsca zaczyna zwiedzanie Malty, i trzeba przyznać, że nie można tam się nudzić. Miasto zachwyca atrakcjami, swoim położeniem coraz uroczymi restauracjami ulokowanymi wśród starych uliczek. To największe miasto na wyspie, miejsce tętnice życiem o każdej porze dnia.

Zobaczcie sami, jakie miejsca udało nam się zobaczyć.

Wyższe Ogrody Barrakka

To jedne z najładniejszych ogrodów w kamienistej Valettcie, które można zwiedzić za darmo. Wśród zieleni znajduje się kilka rzeźb i monumentów: m.in. popiersie  Winstona Churchilla, rzeźby Le Gavroches, czy marmurowa płyta upamiętniająca życie i dorobek Alberta Einsteina. Ogrody znajdują się na górnej kondygnacji Bastionu św. Piotra i Pawła, większość turystów zwiedza je również z tego powodu, że prowadzą one do Saluting Battery. Ogrody można zwiedzać za darmo. Otwarte codziennie w godzinach: 7:00–22:00.

Bateria Armatnia

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój zegarek na pewno dobrze chodzi, koniecznie wybierz się nad fort św. Pawła i Piotra, gdzie dwa razy w ciągu dnia, o godz. 12:00 i 16:00 odbywa się wystrzał armatni, poprzedzony salutem. Cała ceremonia rozpoczyna się 15 minut wcześniej, dlatego też warto przyjść z rezerwą czasu, by zająć odpowiednie miejsce do obserwowania całego wydarzenia. My zrobiliśmy ten błąd, że przyszliśmy za późno, i balkon był już całkowicie zapełniony turystami i niewiele zobaczyliśmy. Do wyboru jest darmowe obserwowanie ceremonii z Wyższych Ogrodów Barrakka lub odpłatne z poziomu tarasu, na którym ustawione są armaty. W cenie biletu normalnego – 3 € i biletu ulgowego (dzieci do 16 roku życia) – 1 €, istnieje możliwość zwiedzenia niewielkiego muzeum z audio przewodnikiem oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia z żołnierzem (po ceremonii).

Pałac Wielkiego Mistrza

Żeby lepiej poznać historię miasta obronnego, jakim była Malta, należy cofnąć się do czasów jej powstania. Jej początek związany jest ściśle z Zakonem Rycerzy Maltańskich . Pałac  zbudowany został w 1571 i był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Św. Jana, a później, podczas brytyjskiego okresu kolonialnego, służył jako pałac gubernatora. Duże sale z kryształowymi żyrandolami, korytarze, których strzegą rycerze w zbrojach – to wszystko daje znać o tym, że historia tego miejsca jest bardzo bogata. Dziś Pałac Wielkiego Mistrza pełni funkcje reprezentacyjne, jest miejscem pracy Prezydenta Republiki Malty.

W cenie biletu zwiedza się również bogato wyposażoną zbrojownię. Miejsce to robi wrażenie głównie przez ilość oraz różnorodność eksponatów. Zbroje rycerskie, armaty, wszelkiego rodzaju elementy składające się wyposażenie rycerzy, czy jedna z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich – bez wątpienia warto to wszystko zobaczyć.

Konkatedra św. Jana

O tym, że konkatedra św. Jana to jedno z najpopularniejszych kierunków turystycznych, świadczą spore kolejki, z którymi zetkniecie się przed wejściem do świątyni. W latach 1573-77 był to kościół zakonu joannitów pod wezwaniem św. Jana, przemianowany później na konkatedrę. Według mnie to jedno z najciekawszych miejsc sakralnych na wyspie. To maltańska barokowa perła, której wnętrze skrywa niezliczoną ilość ornamentów i dzieł sztuki. Nie możecie tego przegapić!

To co przyciąga turystów z całego świata do tego miejsca, to również możliwość obcowania z sztuką na światowym poziomie. W konkatedrze znajdują się dwa obrazy Caravaggia: Św. Hieronim oraz ogromne płótno Ścięcie Jana Chrzciciela.

Bilet normalny do Konkatedry św. Jana kosztuje 10 €, bilet ulgowy (seniorzy, studenci) – 7,50 €, dzieci poniżej 12 roku życia w towarzystwie dorosłego – wstęp wolny. Konkatedrę można zwiedzać w godzinach: 9:30–16:30 (poniedziałek – piątek), 9:30–12:30 (sobota). W niedzielę i święta zamknięta. Podczas zwiedzania każda osoba otrzymuje słuchawki z audio przewodnikiem. Spośród dostępnych języków nie ma opcji j. polskiego.

Niech żyje karnawał!

Podróżując na Maltę możecie uczestniczyć w wielkim wydarzeniu, które ma miejsce na całej wyspie. Podczas naszej wyprawy mieliśmy okazję uczestniczyć w jednym z najhuczniejszych karnawałów odbywających się na wyspie. Ten dzień uświadomił nam jak bardzo Maltańczycy potrafią i lubią się bawić. Główne obchody karnawału na Malcie i na Gozo mają miejsce 5 dni przed środą popielcową. Nam, dzięki Bogu udało się zobaczyć ten przepiękny korowód, chociaż zupełnie się tego nie spodziewaliśmy! Podążaliśmy w paradzie pełnej kolorów, pędzących postaci, pięknych strojów i doskonałej aury. Kilka scen udało mi się uchwycić w moim obiektywie. Karnawał na Malcie wygląda naprawdę spektakularnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments