Kajaki na Tanwi

Po wielu relacjach z wypraw rowerowych – czas na nowość na blogu – Kajaki na Tanwi! Zobacz opis ze spływu kajakowego z miejscowości Pisklaki do Wólki Biskiej. Sprawdź czym zauroczy Cię ta piękna trasa biegnąca przez obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Tanwi oraz co warto wiedzieć przed wyruszeniem na spływ kajakiem.

Kajaki na Tanwi
Płyniemy!

Tanew – królowa rzek Ziemi Biłgorajskiej

Rzeka Tanew to prawostronny dopływ Sanu o długości 114,25 km. Jej źródło znajdziemy na południowym Roztoczu. Wypływa ona z bagien między wsiami Stara Huta i Złomy Ruskie, w okolicy wsi Wola Wielka. Rzeka pełniła niegdyś wiele funkcji. W wodzie moczono konopie i len do wyrobu płócien, młyny wodne mełły mąkę na chleb, a kobiety urządzały w niej pranie. Okoliczni flisacy spławiali Tanwią zboże, drewno, miód oraz inne produkty, które dopływały aż do Gdańska. W dolinie Tanwi spotkamy figury przedstawiające św. Jana Nepomucena, patrona dalekich i niebezpiecznych podróży, a także orędownika od powodzi.

Dziś Tanew jest świetnym miejscem wypoczynku oraz rekreacji. Rzeka zachwyca malowniczym krajobrazem i ciszą przerywaną odgłosami licznych owadów oraz ptaków. W tym wpisie chcę pokazać Wam dlaczego warto popłynąć kajakiem z nurtem tej urokliwej rzeki.

Kajaki na Tanwi – start z miejscowości Pisklaki

Naszą przygodę zaczynamy we wsi Wólka Biska. Zostawiamy samochody koło ośrodka „Kraina nad Tanwią” i o godzinie 8:00 pakujemy się do busa pana Mariusza, kierując się na miejsce startu, do miejscowości Pisklaki. Na powyższej mapie zobaczycie całą trasę, którą pokonaliśmy tamtego dnia.

wodowanie kajaka
Wodujemy nasze kajaki w Pisklakach.

Po kilkunastu minutach dojeżdżamy pod most w Pisklakach, tam wodujemy nasze kajaki na rzece. Przed nami prawie 30 kilometrów spływu! Taki dystans będzie odpowiedni dla bardziej doświadczonych kajakarzy. Jeśli chciałbyś zacząć swoją przygodę z kajakiem na Tanwi, polecam o połowę krótszą trasę i start z miejscowości Stare Króle. Nawet dla nas, jak się później okazało, tak długi odcinek potrafił dać w kość, przez co wieczorne ognisko miało bardzo senny klimat.

Kolejna przeszkoda na trasie.

Za Pisklakami, rzeka tworzy kolejne meandry. Powoli wpływamy na teren gminy Księżpol. W korycie rzeki na tym odcinku znajdziecie liczne wysepki. Od Podłęża Tanew tworzy starorzecze ciągnące się aż do Króli Starych. Po prawej stronie widzimy przylegające do koryta rzeki lasy Puszczy Solskiej, a z lewej strony bezleśny krajobraz Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Mijamy lewy dopływ Tanwi – Złotą Nitkę, a po chwili most drogowy w Królach Starych. Przed nami jeszcze połowa drogi.

Kajaki Tanew - Króle Stare
Mijamy most w Królach Starych.

Króle Stare – Wólka Biska

Kontynuujemy nasz spływ kajakowy. Po drodze napotykamy sporo przeszkód – wywrócone drzewa, wystające lub ukryte pod wodą korzenie i mielizny. Trzeba odpowiednio wcześniej manewrować kajakiem, żeby nie utknąć na takiej przeszkodzie. I trzeba przyznać, że nie zawsze się to udaje. Niekiedy trzeba zejść z kajaka i się zmoczyć, aby ruszyć dalej. Dla nas była to dodatkowa atrakcja. Przy niższym stanie wody, mielizny na Tanwi zdarzają się dość często. Jeśli nie lubicie się męczyć, wybierzcie się na kajaki przy wyższym stanie wody.

rzeka Tanew
Głowy w dół!

Zmęczeni wiosłowaniem dość często korzystamy z zatoczek, śródrzecznych wysp i piaszczystych łach, których na tym odcinku rzeki nie brakuje. To najlepsza okazja by rozprostować nogi, coś przekąsić i się zregenerować. Cały czas pamiętamy o odpowiednim nawodnieniu. Pogoda w tym dniu była idealna. Krem z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne w tak słonecznym dniu muszą znaleźć się na szczycie listy rzeczy do wzięcia na kajaki.

ubranie na kajaki
Odpowiedni ubiór to podstawa! Biała koszula dodaje elegancji.

Tuż za Zyniami wpływamy na teren gminy Biszcza. Rzeka na tym odcinku jest szeroka na około 20 metrów i prowadzi nas łagodnym nurtem. Płyniemy osłonięci baldachimem rozłożystych przybrzeżnych drzew. Powoli zbliżamy się do celu naszej podróży.

Meta w Wólce Biskiej

Po około 8 godzinach – zmęczeni, ale szczęśliwi docieramy do celu naszego spływu – Wólki Biskiej. Tam wciągamy nasze kajaki na brzeg i otrzepujemy się z piasku. Teraz czas na prysznic i pizze w restauracji na terenie ośrodka „Kraina nad Tanwią”.

Tanew spływ
Rzeczny krajobraz – wokół nas sosny i trzciny.

Co zabrać na kajak? Jednodniowy spływ kajakowy po Tanwi

  • kapok
  • wodę i inne napoje
  • jedzenie, które się szybko nie psuje
  • klapki lub „buty do chodzenia po wodzie”
  • worek nieprzemakalny na telefon/portfel – drybag / zamiennie słoik
  • okulary przeciwsłoneczne
  • nakrycie głowy
  • strój kąpielowy w gorący dzień
  • odzież szybkoschnącą
  • krem z filtrem UV
  • kurtka przeciwdeszczowa w przypadku niepewnej pogody
co zabrać na kajak - Tanew
Buty „do chodzenia po wodzie”

Kajaki na Tanwi – więcej informacji

Jeśli szukasz więcej informacji o rzece koniecznie zerknij do przewodnika „Szlak kajakowy rzeki Tanew„. Znajdziesz tu opis 5-dniowego spływu od Narola do Ulanowa, historię związaną z miejscowościami leżącymi nad Tanwią, oraz atrakcje turystyczne wokół spływu.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
2 lat temu

Aż by się chciało wrócić na te kajkaki

Damian
Damian
2 lat temu

Po takim dniu nie ma jak to wskoczyć z kajaka na hamak przy ognisku ?

pieda3@gmail.com
pieda3@gmail.com
2 lat temu

Ten splyw to była świetna przygoda, człowiek czuje że żyje w takich dniach.