Sanok – Muzeum Historyczne & Beksiński

Miejsce, które z kulturalnego punktu widzenia – obowiązkowo należy zobaczyć będąc w Sanoku. Jedną z największych tam atrakcji jest oczywiście wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego, którą przyjeżdżają zobaczyć turyści z całego świata. Mnie w tym miejscu oprócz prac sanockiego artysty równie urzekły inne wystawy i jestem pod dużym wrażeniem ilości eksponatów, zgromadzonych w tym miejscu. Już przy wejściu do Muzeum, przy kasie biletowej, za szybą widać stare naczynia – talerze, patery, dzbanki, zdobione rzeźbionym reliefem o motywie roślinnym lub geometrycznym. To ceramika pokucka – dla mnie arcydzieło ze świadomym, dopracowanym szczegółem. Pojawia się myśl: Dobrze by było mieć takie w domu 🙂

Sanok - Muzeum Historyczne
Ceramika Pokucka w Muzeum Historycznym w Sanoku
Muzeum Historyczne w Sanoku - ceramika Pokucka
Pięknie zdobiony piec kaflowy, a w tle ceramika Pukucka  

Dalej czeka na nas wystawa archeologiczna, prezentująca w ponad 600 eksponatach kulturę materialną mieszkańców z Sanoka i okolic, od epoki kamienia po okres nowożytny. Następnie do zobaczenia mamy zbrojownię i schron obserwacyjny oraz to co mi się bardzo spodobało – prace Mariana Kruczka. Nie znałam wcześniej twórczości tego artysty i byłam pod dużym ważeniem, że taka miła niespodzianka czekała na mnie w sanockim Muzeum. Jego twórczość to rzeźby, instalacje, konstrukcje składające się ze znalezionych przedmiotów takich jak: śruby, druty, koraliki, muszelki. Te fikuśne kompozycje, oryginalne w swojej formie, odwołują się do fantastyki i baśniowości. Kilka z nich udało mi się sfotografować.

Sanok - Muzeum Historyczne - wystawa Mariana Kruczka
Sanok – Muzeum Historyczne – wystawa Mariana Kruczka
Sanok - Muzeum Historyczne - wystawa Mariana Kruczka
Detale w pracy artystycznej Mariana Kruczka
Sanok - Muzeum Historyczne - wystawa Mariana Kruczka
Zbliżenie na jedną z rzeźb Mariana Kruczka

Kolejne wystawy, które mnie urzekły to – galeria sztuki sakralnej XV-XIX wieku oraz przepiękna sztuka cerkiewna XII-XIX w. Pierwsza – gromadzi eksponaty pochodzące z dawnych kościołów i kapliczek z diecezji przemyskiej. To co zwróciło moją uwagę, to fakt, że dzieła te prezentują przeróżny poziom umiejętności artystycznych twórców. Wśród eksponatów, widać rzeźby wykonane nieco prymitywnie, np. wizerunek Jezusa na krzyżu (nieproporcjonalna głowa do reszty tułowia). Rzecz naprawdę fascynująca – pokazująca, w jaki sposób kształtowała się kultura i sztuka sakralna na tych terenach.

Sanok - Muzeum Historyczne
Rzeźby w galerii sztuki sakralnej XV-XIX wieku
Sanok - Muzeum Historyczne
Galeria sztuki sakralnej XV-XIX wieku
Sanok - Muzeum Historyczne
Wizerunek Jezusa ukrzyżowanego – galeria sztuki sakralnej XV-XIX wieku

No i kolejna wystawa, której za żadne skarby nie można pominąć będąc w Sanoku – sztuka cerkiewna. Ponad 1200 eksponatów, w tym ikony oraz przedmioty liturgiczne, pochodzące z istniejących i nieistniejących (prawosławnych i greckokatolickich) cerkwi z terenów Polski południowo-wschodniej.

Sztuka cerkiewna XII-XIX w. w Muzeum Historycznym w Sanoku
Ikony zachwycają! Zaglądając do Muzeum Historycznego trzeba je zobaczyć!

A na końcu – wisienka na torcie – dla niektórych główny cel wizyty w Muzeum w Sanoku – wystawa ukazująca cały artystyczny dorobek Zdzisława Beksińskiego – w której znajdziemy rzeźbę, malarstwo, rysunek, grafikę i fotografię. Sala otwierająca ekspozycję, przedstawia pierwsze prace artysty, tworzone w duchu abstrakcyjnym, a także fotografię i rzeźbę. Mnie osobiście zaciekawiła fotografia Beksińskiego, prezentująca zupełnie inny punkt widzenia niż jego późniejsze malarstwo. Eksperymenty, które artysta tworzył w tej dziedzinie były bardzo intrygujące. Dla ciekawskich – mam kilka ujęć z tego miejsca.

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku
Zdzisław Beksiński i jego fotografia
Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku
Początek twórczości – abstrakcyjne grafiki Zdzisława Beksińskiego

Następnym pomieszczeniem, w którym zwiedzający zatrzymują się na dłużej – jest wiernie odtworzona pracownia artysty, która mieściła się w mieszkaniu numer 314 na warszawskim Służewie. Oprócz narzędzi i przyborów artystycznych, znajdziemy tam kolekcję płyt, książek i wszystkich drobiazgów, które Zdzisław Beksiński gromadził w swojej pracowni. W pomieszczeniu tym jest nawet odtworzony widok z okna na blokowiska na Ursynowie. Pomysł z pracownią to strzał w dziesiątkę! Naprawdę świetny koncept na artystyczny przekaz! Podobnie jak ekspozycja z pracami rysunkowymi i graficznymi zgromadzona w gablotach, przy której ustawiają się kolejki turystów. Można otworzyć poszczególne szuflady, przejrzeć i – przyjrzeć się z bliska pracom artysty.

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku
Pracownia Zdzisława Beksińskiego 
Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku
Detale w pracowni Zdzisława Beksińskiego – Muzeum Historycznym w Sanoku
Płyty, albumy, książki (m.in. dotyczące projektowania graficznego), farby i narzędzia pracy – to wszystko znalazło się w wiernie odtworzonej pracowni Zdzisława Beksińskiego

Jednak najważniejszymi pomieszczeniami są dwie sale umieszczone w niższych kondygnacjach Muzeum – prezentujące najwybitniejsze prace malarskie tego artysty z okresu fantastycznego oraz ostatnich jego 20 lat życia. Wśród dzieł znajdziemy również ostatni obraz, ukończony w dniu śmierci Zdzisława Beksińskiego. Wystawa artysty urozmaicona jest pokazami multimedialnymi z dokumentalnymi nagraniami i wypowiedziami artysty. To dodatkowa wartość wizualno-poznawcza dla wszystkich, którzy chcieliby poznać sposób myślenia oraz życie i twórczość sanockiego artysty.

Początki twórczości, szkice Zdzisława Beksińskiego
Jeden z rysunków Zdzisława Beksińskiego
Prace z okresu fantastycznego - Zdzisław Beksiński, Muzeum Historyczne w Sanioku
Prace z okresu fantastycznego – Zdzisław Beksiński

Muzeum Beksińskiego w Sanoku

Zdzisław Beksiński - malarstwo
Detale, które udało mi się uchwycić
Zdzisław Beksiński - malarstwo
Kolejne DETALE w malarstwie Zdzisława Beksińskiego
Zdzisław Beksiński - malarstwo
Ostatni obraz artysty, ukończony w dniu jego śmierci – 21.02.3015
Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Sanoku
Ostatni poziom sanockiego Muzeum – prace Zdzisława Beksińskiego z okresu fantastycznego i ostatnich 20 lat życia

Muzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2
38-500 Sanok

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] można obejrzeć m. in. wystawę malarstwa Zbigniewa Beksińskiego (o tym piszę w kolejnym wpisie), a później kierujemy się prosto w góry. Pod wieczór udało nam się dotrzeć do schroniska […]