Na narty biegowe z Rzeszowa – Bór Tajęcina, Czarna

Zima w pełni, a stoki narciarskie zamknięte! Co robić? A może by tak wybrać się na narty biegowe? Szybka decyzja – wypożyczamy sprzęt w lokalnej wypożyczalni i ruszamy w drogę. Naszym celem jest oddalony o 10 kilometrów od Rzeszowa Bór Tajęcina.

narty biegowe rzeszów
Bór Tajęcina – zimowy klimat.

Bór Tajęcina – narty biegowe

narty biegowe rzeszów trasa
Trasa biegowa na mapie leśnej.

Rezerwat przyrody Bór jest to rezerwat leśny położony na terenie powiatu rzeszowskiego, obejmuje 368,67 ha. W lecie jest to miejsce spacerów i wypoczynku okolicznych mieszkańców. W zimie popularna lokalizacja na szybki wypad na narty biegowe z Rzeszowa. Zaparkowaliśmy samochód pod Strzelnicą PZŁ, gdzie spotkaliśmy grupkę narciarzy. W lesie panował piękny zimowy klimat. Drzewa przykryte były białym puchem, a z nieba prószył śnieg.

Zakładamy buty, przypinamy narty i ruszamy w drogę! Po kilkuset metrach jesteśmy już rozgrzani. Na początku powoli przemierzamy las, delektując się jego zimowym urokiem. Po chwili zwiększamy tempo. Staramy się nauczyć podstawowego kroku z odbicia. Ręce powinny pracować naprzemiennie, a odbicie z prawej nogi zsynchronizowane z odbiciem lewym kijkiem. Co jakiś czas spotykamy innych narciarzy biegowych, którzy tak jak my postanowili wykorzystać mroźny dzień i wyrwać się z miasta.

Należy też pamiętać, że bieganie jest tylko z nazwy – z nikim nie musisz się ścigać. Jeśli lubisz leśne spacery lub nordic walking ta aktywność może być dla Ciebie. Te kilka godzin w lesie pozwoliło nam oderwać się od rzeczywistości oraz zaczerpnąć konkretnej dawki ruchu.

narty biegowe rzeszów
Las w pełnej okazałości.

Narty biegowe w Borze Tajęcina – dla kogo?

Trasy biegowe w Borze nie są specjalnie przygotowywane, jednak poprzez sporą ilość narciarzy ślady tworzone są w sposób naturalny. Podbiegi na trasie są minimalne. Myślę, że miejsce to jest dobre dla osób z Rzeszowa zaczynających swoją przygodę z nartami biegowymi oraz bardziej zaawansowanych, niemających czasu na dalszy wyjazd. Można tutaj odpocząć od zgiełku miasta w otoczeniu przyrody, a przy okazji podszkolić swoją technikę i spalić zbędne kalorie.

Narty biegowe Rzeszów
Leśne klimaty.

Czarna koło Łańcuta – sosnowym lasem na nartach

Po kilku godzinach w Borze Tajęcina postanowiliśmy jeszcze sprawdzić las koło Czarnej, miejsce, które często odwiedzamy na rowerach. Zaparkowaliśmy samochód obok Leśniczówki i ruszyliśmy do lasu. Przez środek lasu biegnie trasa nordic walking, tam również spotkaliśmy Panią na nartach. Odcinek ten także nadawał się do szybszego spaceru. Sosnowy las powoli zaczął spowijać zmierzch. Po kilku kilometrach zmęczeni i zadowoleni postanowiliśmy wrócić do Rzeszowa. Ogólnie w tym dniu udało nam się przejechać ponad 10 kilometrów.

czarna narty biegowe
Narty biegowe w Czarnej
czarna narty biegowe
Trasą nordic walking przez środek lasu

Jak znaleźć trasy narciarstwa biegowego w lasach?

Leśnych tras na narty biegowe możemy szukać na mapie Banku Danych o Lasach. Według danych LP na terenie Lasów Państwowych jest wytyczonych 99 tras narciarskich biegowych oraz 3 nartostrady i 5 torów saneczkowych. Do biegania na nartach nadają się też prawie wszystkie szlaki i ścieżki turystyczne wytyczone przez leśników.

  1. Otwieramy https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
  2. Na dole strony klikamy na Mapy BDL i wybieramy Mapę Zagospodarowania Turystycznego.
  3. Jako Warstwę wybieramy: „nartostrada/tor sanecz./trasa narc. bieg.
narty biegowe rzeszów bór Tajęcina
Mapa zagospodarowania turystycznego.
biegówki rzeszów bór Tajęcina
Narty biegowe Rzeszów – Bór Tajęcina na mapie.

Jeśli szukasz profesjonalnie przygotowanych tras biegowych, mamy dla Ciebie idealne miejsce w Małopolsce. Sprawdź naszą relację z Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej.

Narty biegowe Rzeszów – trasy

Znasz inne miejsca w okolicach Rzeszowa, na których można pojeździć na biegówkach? Daj nam znać w komentarzu!

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pieda3@gmail.com
pieda3@gmail.com
3 lat temu

Bardzo fajny pomysł !

Last edited 3 lat temu by pieda3@gmail.com
Beata
Admin
3 lat temu

Zapraszamy z nami na wspólny wypad za miasto 🙂