Szumią fale na Szumach – Roztocze i Susiec

Świeże powietrze, otaczająca zieleń, dziewicza przyroda i spokój, po który przyjeżdżamy na Roztocze. Jeśli dysponujesz wolnym weekendem – koniecznie zobacz Szumy na rzece Tanwi. Roztocze zaprasza o każdej porze roku – ale jesienią toczy się tu magiczny koncert kolorów.

Laik by powiedział: Czym są szumy, skąd się tam wzięły i dlaczego akurat powstały na tej, a nie innej rzece? Kaskady wodne, które ukształtowały się na rzece Tanwi powstały na skutek jej zrębowego przekroju tektonicznego. Zobaczyć je można na długości 17 kilometrów w różnych odcinkach: Susiec PKP – Kościółek (Zamczysko) – Rebizanty (rezerwat „Nad Tanwią”) – Rybnica (Sikliwce) – Susiec PKP.

Weekendowy odpoczynek

Oczywiście trasę można pokonać pieszo (lub jak kto woli rowerem), choć akurat na ten odcinek przepięknie uformowanej natury – polecam pieszą wycieczkę, tak by spokojnie nacieszyć oko otaczającą nas przyrodą czy choćby od czasu do czasu zatrzymać się i posłuchać uspokajającego szumu wody. Szlaki w okolicach Tanwi są bardzo dobrze oznaczone, tereny leśne – przestrzenne i zadbane.

Moja trasa zwiedzania

Wybierając się na niedzielny spacer wzdłuż Tanwi i dysponując czasem około kilku godzin, można pokusić się na spacer w wybranym przez siebie odcinku. Ja akurat do Suśca dotarłam stosunkowo późno, bo po godz. 15:00. Biorąc pod uwagę, że w porze jesiennej po godz. 18:00 się już ściemnia, dysponowałam tylko kilkoma godzinami. Wybraliśmy trasę na Kościółek (wyobrażałam sobie, że będzie to uroczy kościółek położony w malowniczym miejscu w środku lasu, a na miejscu okazało się, że „kościółek” to nazwa wzgórza. I to wzgórza z historią i legendami). Następnie z Kościółka wydłużyliśmy sobie trasę o dodatkowe 3 km w kierunku Wodospadu na rzece Jeleń, by skrótem dotrzeć do miejsca, z którego wyszliśmy.

Uwaga Szumy uzależniają!

Na Szumy wrócę na pewno, być może na wiosnę, by pokonać pieszo całą trasę. Jestem bardzo ciekawa, jakie kolejne, urokliwe widoki ukryte są na tym szlaku. Na zdjęciu poniżej znajdziecie dokładną trasę, którą można pokonać będąc na Szumach w Suścu oraz miejsca, które skradły moje i moich towarzyszy serce.

Szumy na Tanwi
Początek trasy i pierwsze detale na Tanwi. Przewrócone pnie drzew, obrośnięte puszystym mchem i młodą roślinnością, opowiadają swoją historię. Tak jak dzieje ludzkiego życia – tak i tutaj – życie w symbiozie, w której starość daje pierwszeństwo młodości.
Szumy na Tanwi
Kaskady wodne na Tanwi w otoczeniu jesiennych kolorów
Szumy na Tanwi
Naturalność i spokój. Tak w dwóch słowach można zobrazować to, co czeka na nas w tym miejscu
Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi – chwila kontemplacji 🙂
Szumy na Tanwi - trasy piesze
Zabłądzić się nie da! Trasa jest bardzo dobrze oznaczona. Zarówno dla tych, którzy przyjeżdżają tam zobaczyć tylko pierwsze kaskady, zrobić pamiątkowe zdjęcia i wrócić do domu, jak i dla tych, którzy chcą na pieszym wędrowaniu spędzić cały dzień. Na trasie można też spotkać specjalne miejsca na wypoczynek – drewniane ławki i stoliki.
Szumy na Tanwi - trasa
Szumy na Tanwi – cała trasa. My akurat zaczynaliśmy swoją wędrówkę od parkingu, przez Kościółek, wodospad na rz. Jeleń, a stamtąd już kierowaliśmy się skrótem (szlakiem żółtym) do początku naszej trasy, czyli parkingu.
Szumy na Tanwi - trasa w kierunku wodospadu na rz. Jeleń
Natura tutaj żyje swoim życiem. Przemierzając szlak można się jej przypatrzeć z bliska.
Szumy na Tanwi
Rzeczne, a bardziej bagniste detale na drodze w kierunku Kościółka.
Szumy na Tanwi - droga w kierunku wodospadu na rz. Jeleń
Droga w kierunku wodospadu na rz. Jeleń. Na trasie można spotkać piaskowe skarpy, wąwozy, wystające korzenie. Takie „przeszkody natury” nadają dodatkowych walorów i sprawiają, że droga jest jeszcze ciekawsza.
Szumy na Tanwi
Cieniowane pnie drzew w rzeczywistości wyglądały jeszcze lepiej!
Szumy na Tanwi - detale roślinne
Takie detale lubię najbardziej! Co prawda nie wiem, jak nazywa się ta roślina – ale jej niewielkie kwiaty na tle zieleni i ogromu lasu wyglądają niesamowicie!

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments