„Zanocuj w lesie” – czyli bushcraft na legalu

Po pilotażowym programie bushcraft-survival przeprowadzonym przez Lasy państwowe i jego pozytywnych ocenach czas na więcej. Od teraz w każdym nadleśnictwie będzie można legalnie spędzić noc w lesie. Od 1 maja rusza program „Zanocuj w lesie”. Dla miłośników leśnych wrażeń na terenie 430 nadleśnictw w Lasach Państwowych zostały wyznaczone specjalne obszary przeznaczone do biwakowania. Na tych obszarach będzie można legalnie spędzić dwie noce w maksymalnie 9-osobowej grupie. (powyżej tych norm, nocleg należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa)

zanocuj w lesie co warto wiedzieć
Co warto wiedzieć przed leśną przygodą? (źrodło LP).

Jak znaleźć obszary „Zanocuj w lesie”?

To proste! Na mapie zagospodarowania turystycznego Bank Danych o Lasach została udostępniona warstwa z obszarami w ramach programu „Zanocuj w lesie„. Aby ją wyświetlić, należy w dolnym menu „Mapy BDL” wybrać ‘’Mapa zagospodarowania turystycznego.’’ (ostatnia pozycja)

zanocuj w lesie mapa
Mapa Banku Danych o Lasach

Jeśli interesują Was jedynie obszary, trzeba odhaczyć warstwy „Infrastruktura turystyczna” i „Ścieżki dydaktyczne”, wtedy widoczne będą tylko tereny programu „Zanocuj w lesie” lub kliknąć tutaj.

Zanocuj w lesie mapa obszarów
Program „Zanocuj w lesie” na mapach

Na mapach znajdziemy dwa obszary: „Dopuszczone kuchenki gazowe” oraz „Pozostałe obszary”.
Mapy „Zanocuj w lesie”, znajdziemy też w aplikacji na androida do pobrania z Google Play tutaj. Oprócz interesujących nas obszarów znajdziemy w niej również wiele ciekawych informacji na temat drzewostanów, turystyki oraz zagospodarowania leśnego.

zanocuj w lesie mapy na telefon
Aplikacja MBDL na telefonie.

Czas w las

Jako że już wcześniej zdarzało mi się spędzić noc w lesie, cieszy mnie to, że w końcu bez stresu będzie można rozbić biwak w lesie. Na razie bez ogniska, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Lasy Państwowe w końcu dostrzegły zainteresowanie ludzi w obcowaniu z naturą. Spędzając nocy w lesie, możemy zetknąć się z dziką przyrodą w całej okazałości.

Już niedługo w kategorii mikroprzygody pojawi się relacja z takiego wypadu. A czy Ty masz zamiar zanocować w lesie? Daj znać w komentarzu.

Podczas biwakowania w lesie pamiętajmy o zasadzie leave no trace, czyli zostawmy otoczenie w takim stanie, wjakim je zastaliśmy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments