Rotunda zimą – Cmentarz wojenny nr 51

rotunda regietów zima
Rotunda we mgle. Zima w Beskidzie Niskim.

Rotunda to jeden ze szczytów Beskidu Niskiego o wysokości 771 m n.p.m. W drodze powrotnej z Wysowej postanowiliśmy wejść na górę i zobaczyć cmentarz wojenny nr 51 z I Wojny światowej. Zimowa aura, padający śnieg i zapadający powoli zmrok stworzyły niepowtarzalny klimat podczas tej krótkiej wędrówki.

Studencka Baza Namiotowa w Regietowie zima
Studencka Baza Namiotowa w Regietowie.

Czerwony szlak na Rotundę

Drogę na szczyt rozpoczęliśmy z Studenckiej Bazy Namiotowej w Regietowie. Baza czynna jest w lipcu i sierpniu. Znajdziemy tam wiatę, bazowe boisko do siatkowki, miejsce na ognisko i namioty, a za umywalnię posłuży basen na płynącym obok potoku Regetówka. Przy wyższym stanie wody można tutaj nawet popływać. Czerwonym szlakiem, który jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego ruszyliśmy na górę w stronę Rotundy.

czerwony szlak na Rotundę
Czerwony szlak na Rotundę zimą.

Cmentarz wojenny nr 51 – Rotunda

Rotunda znajduje się w odległości 1.6 kilometra od Bazy Namiotowej. Ruszyliśmy więc czym prędzej aby zdążyć przed zapadnięciem zmroku. Droga do Rotundy jest lekko stroma, suma podejść to 243 metry. Leżący na szlaku śnieg delikatnie utrudniał to podejście. Powoli wspinaliśmy się na górę w otoczeniu drzew, im wyżej wchodziliśmy, tym gęstsza robiła się mgła opadająca na las. Zimowy szlak na Rotundę prezentował się w wyjątkowy sposób. Właśnie przez takie krajobrazy tak często wracamy do Beskidu Niskiego.

Po około 45 minutach dochodzimy na szczyt. Witają nas tutaj drewniane wieże-krzyże utrzymane w łemkowskiej stylistyce. Jest to jeden z wielu cmentarzy powstałych na dawnych terenach Galicji w latach 1915-1918. W padającym śniegu i mgle prezentują monumentalnie. Przypominają one o ofiarach I wojny światowej. Spoczywa tu 42 żołnierzy austro-węgierskich oraz 12 rosyjskich poległych w lutym i marcu 1915 roku.

Cmentarz wojenny nr 51 – Rotunda.

Cmentarz na Rotundzie został zaprojektowany przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Z biegiem lat cmentarz narażony na złe warunki atmosferyczne i pozbawiony opieki popadł w ruinę. Na szczęście z pomocą Austriackiego Czerwonego Krzyża oraz Społecznego Komitetu Odbudowy Cmentarza Wojennego na Rotundzie w 2004 rozpoczęto renowację, wykonano nowe 24 krzyże nagrobne oraz tablice z nazwiskami. W 2017 zostały zakończone pracę nad wieżami oraz ogrodzeniem. Cmentarz prezentuje się teraz bardzo okazale, a zasypany śniegiem roztacza aurę tajemniczości.

Rotunda cmentarz wojenny nr 51
Cmentarne krzyże.

Rotunda – tablica inskrypcyjna

W centralnej wieży znajdziemy kamienną tablicę inskrypcyjną z wykutym krzyżem maltańskim i czterowierszem w języku niemieckim, autorem jest Hans Hauptmann.

„Klagt nicht daß unser Grab der Sturm umheult
Auf dieser einsam menschenfern Höhe,
Hier sind dem Ruf der Ewigkeit wir näher,
Und früher wirft allmorgendlich die Sonne
Ihr Purpurbahrtuch leuchtend über uns.”


Tłumaczenie:

Nie użalajcie się, że wokół naszych grobów huczą wichry
na tym samotnym wzgórzu dalekim od ludzi,
Tu bliżej jesteśmy wezwaniu wieczności,
Tu każdego ranka słońce wcześniej nas kryje całunem purpury.


Lista poległych:
http://grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl/pl-PL/Home/Obiekt/345
Archiwalne zdjęcia cmentarza:
https://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=34&ido=198

Szukasz przygód w Beskidzie Niskim? Sprawdź inne artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments