Przehyba rowerem – Trasa z Rytra

Przehyba rowerem - Szlak z Rytra
Na trasie na Przehybę

Przehyba rowerem – to moja propozycja na mikroprzygodę! W piękny lipcowy poranek wyruszyliśmy pociągiem ze stacji PKP Jankowa w stronę Rytra. Naszym celem było Schronisko PTTK na Przehybie, znajdujące się w zachodniej części Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Postanowiliśmy wjechać na ten szczyt rowerami trasą z Rytra. Przed nami piękne widoki na kolejowej pętli grybowskiej, morderczy 10 kilometrowy podjazd oraz zapierająca dech w piersiach panorama Tatr.

Całą mapę z trasą oraz ślad .GPX znajdziesz tutaj.

Stacja PKP Jankowa – początek przygody

Naszą przygodę rowerową rozpoczynamy z stacji PKP Jankowa. O 6:40 wsiadamy w pociąg REGIO relacji Karków-Piwniczna Zdrój. Rezerwujemy sobie miejsca w przedziale rowerowym. Bilet do Rytra kosztował 6,60 zł + 7 zł stałej opłaty za rower.

Pętla Grybowska – kolejowa trasa widokowa

Mijamy Grybów. Jedziemy moim ulubionym pociągiem. EN57 czyli klasyczny „kibel” powoli zaczyna podjazd do góry. Pętla grybowska to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce. Pociąg robi tu zwrot o 360 stopni i rozpoczyna wspinaczkę po grybowskich wzgórzach. Powoli oddalamy się od Grybowa. Nad leżącym w dolinie miastem górują wieże Bazyliki św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dookoła nas rozpościerają się piękne widoki oświetlonych porannym słońcem zielonych wzniesień.

Pętla grybowska widoki
Pętla Grybowska – poranne widoki z okna pociągu

PKP Rytro – wsiadamy na rowery

Mijamy kolejne stacje na naszej trasie: Ptaszkowa, Mszalnica, Kamionka Wielka, Nowy Sącz, Stary Sącz, Barcice. Po godzinie i 15 minutach docieramy do stacji docelowej – Rytra. Mała wieś położona w dolinie Popradu, która jest punktem wypadowym w Pasmo Jaworzyny Krynickiej (w kierunku wschodnim) i w Pasmo Radziejowej (w kierunku zachodnim). Znajdują się tu też ruiny średniowiecznego zamku z którego rozpościera się widok na Poprad.

Przehyba rowerem – Niebieski szlak rowerowy Rytro – Przełęcz Żłobki

Trasa rozpoczyna się od lekkiego asfaltowego podjazdu. Za chwilę skręcamy w stronę sąsiedniej Roztoki Ryterskiej. Po wyjechaniu z Roztoki, otaczają nas zalesione wzgórza, a droga asfaltowa prowadzi powoli pod górkę. Po niedługim czasie wjeżdżamy na leśny odcinek, na którym mijamy niewielkie polanki. Przystajemy przy potoku Roztoka Mała. Na niebieskim szlaku rowerowym czeka na nas kilka istotnych zakrętów, dlatego jeśli wyruszacie w tę trasę, uważajcie na oznaczenia.

10 kilometrów podjazdu

Po jakimś czasie kończy się asfalt, nawierzchnia zmienia się w szutrową, a potem napotykamy też betonowe płyty. Nasze rowery trekkingowe dają radę. Trasa po jakimś czasie robi się bardziej stroma. Coraz mocniej naciskamy na pedały.

Przełęcz Żłobki

Po kilku kilometrach podjazdu docieramy do Przełęczy Żłobki. Odtąd jedziemy już w otwartym terenie. A wokół nas rozpościerają się piękne widoki na Tatry.

Przełęcz Żłobki rowerem
Na Przełęczy Żłobki

Z tego miejsca można dotrzeć czerwonym szlakiem na wieżę widokową na Radziejowej. My kierujemy się jednak naszą trasą w stronę schroniska. Po minięciu Przełęczy ukazuje się nam panorama Tatr. Robimy sobie tutaj przerwę na uzupełnienie elektrolitów oraz podziwianie najwyższych gór w Polsce. Zgodnie stwierdzamy, że są to jedne z piękniejszych widoków podczas naszych rowerowych wędrówek.

przehyba na rowerze - widok na Tatry
Widok na Tatry

W stronę schroniska na Przehybie

Pedałujemy dalej w stronę schroniska. Droga robi się tutaj bardziej kamienista. Po jakimś czasie wjeżdżamy na czerwony szlak pieszy. W kilku miejscach podjazdy robią się bardzo strome i usłane kamieniami. Musimy się tu trochę bardziej namęczyć przy wypychaniu rowerów. Na szczęście po kilku kilometrach docieramy do schroniska na Przehybie.

przehyba rowerem

Schronisko PTTK na Przehybie – przerwa na obiad

Zostawiamy nasze rowery przy schronisku i od razu kierujemy się do restauracji. Po takim podjeździe trzeba uzupełnić stracone kalorie. Zasiadamy na tarasie widokowym

Zamawiamy barszcz czerwony, kotleta oraz pierogi. Zajadamy się ze smakiem oglądając widoki z tarasu. Schronisko górskie położone jest poniżej szczytu Przehyby (1175 m n.p.m.), może gościć 45 osób, w pokojach mieszczących od dwóch do ośmiu osób. W jego pobliżu znajdziemy liczne szlaki do uprawiania turystyki pieszej jak i konnej, rowerowej oraz narciarstwa biegowego.

Widok z Przehyby w kierunku Pienin
Widok z Przehyby w kierunku Pienin

Zjazd do Szczawnicy – Wodospad Zaskalnik

Po sytym obiedzie ruszamy w kierunku Szczawnicy. Podobnie jak na podjeździe na początku droga w dół jest bardzo wyboista i pełna kamieni, trzeba tu zachować szczególną uwagę. Potem zamienia się w przyjemny ubity szuter, którym to pokonujemy kolejne kilometry zjazdu. Po kilku kilometrach wjeżdżamy na asfaltową drogę. Pędzimy z górki, a naszym uszom zaczął dobiegać szum spadającej wody. Okazało się że mijamy wodospad Zaskalnik na Sopotnickim Potoku. Wygląda on naprawdę imponująco, woda spada tu z wysokości ok 5 metrów tworząc chłodzącą mgiełkę wodną. Relaksujemy się tutaj po trudach wspinaczki na Przehybę.

Wodospad Zaskalnik
Wodospad Zaskalnik

Szczawnica – Stary Sącz

W Szczawnicy zatrzymujemy się jeszcze na lody. Wracamy wzdłuż Dunajca. Towarzyszą nam spływy kajakowe i pontonowe. Po około dwóch godzinach docieramy do rynku w Starym Sączu. Stąd kierujemy się na stację PKP, gdzie łapiemy pociąg powrotny do Jankowej.

Przehyba rowerem – podsumowanie

Trasa rowerowa na Przehybę nie należała do najłatwiejszych, ale przez energię, którą włożyliśmy by się tam dostać , stała się dla nas jedną z najciekawszych, jaką udało nam się pokonać do tej pory. Wspominamy ją za każdym razem. Górskie krajobrazy, pełen trudu wjazd, pyszne poziomki i wszechobecna zieleń. Tak mało trzeba, by wyruszyć w jednodniową wyprawę. Zwieńczeniem tego wszystkiego była orzeźwiająca kąpiel w Wodospadzie. Polecamy tę trasę osobom, które kochają góry, a przede wszystkim i rowerowe wycieczki.

Pętla Grybowska – bonus

Na koniec zostawiam Wam filmik z przejazdu pociągiem po Pętli Grybowskiej. Amatorskie video nagrane zostało podczas przejazdu powrotnego do Jankowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
Damian
2 lat temu

klasa, pozdrawiam 🙂