Po narciarskich przygodach w Ptaszkowej i Borze Tajęcina postanowiliśmy wybrać się na narty biegowe w Beskid Niski. Gdy biały puch pokrył beskidzkie lasy, odwiedziliśmy wieś Krzywa. Mieści się tam Centrum Narciarstwa Biegowego. Znajduje się tam kompleks szlaków narciarstwa biegowego i śladowego„Śnieżne Trasy przez Lasy”. Wytyczono i oznakowano tu 3 trasy sportowe (2; 3; 5 km) oraz ponad 80 km tras do narciarstwa śladowego

Beskid Niski na nartach biegowych
Dlaczego warto przyjechać na narty biegowe do Beskidu Niskiego? Znajdziecie tu łagodne zbocza, mała gęstość zaludnienia i lasy, które stanowią 80% obszaru „Śnieżnych Tras”. W zimowej scenerii pokryte białym puchem wyglądają bajkowo.
Są to szlaki do turystyki narciarskiej, przebiegające urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami przyległymi do lasów z pięknymi panoramami na pasma Beskidu Niskiego, Sądeckiego, a przy szczególnej pogodzie nawet Tatr. Umożliwiają one dotarcie na nartach do ciekawych miejsc wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, kapliczek i krzyży kamiennych.

Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej
W sezonie narciarskim 2019/2020 oddano do użytku Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej w Krzywej. Można się tu zagrzać, napić ciepłej herbaty, przebrać, skorzystać z toalety, uzyskać informację o trasach, szlakach i atrakcjach turystycznych okolicy. Obok kościoła znajduje się punkt węzłowy (24 Krzywa cerkiew), który jest jednym z miejsc, skąd można wyruszyć na sieć szlaków turystyki narciarskiej „Śnieżne Trasy przez Lasy”. Przed budynkiem centrum, oraz koło kościoła zlokalizowane są miejsca parkingowe. Parking znajduje się także przy pomniku lotników.

My wypożyczyliśmy sprzęt w gospodarstwie agroturystycznym „Przystanek Magura”. Za Komplet (narty, buty, kije) zapłaciliśmy 35 pln/dzień. Miejsca, w których możecie wypożyczyć narty biegowe, znajdziecie tutaj. Zaparkowaliśmy samochód na parkingu pod Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej i ruszyliśmy na trasę.
Trasa Sportowa: Krzywa – Banica
My na początek wybraliśmy trasę sportową. Trasy te są ubijane ratrakiem, a specjalistycznym sprzętem wyciskane są 2 tory do techniki klasycznej i równolegle ślad do techniki dowolnej. Najdłuższa pętla na trasie sportowej – 5 km oznakowana jest chorągiewkami koloru czerwonego. Oprócz niej: pętla 3 km – oznakowana
na niebiesko i pętla 2 km – żółta.

Stylem klasycznym ruszyliśmy w stronę Banicy. Wokół nas roztaczał się mglisty krajobraz Beskidu Niskiego. Już po chwili porządnie się rozgrzaliśmy i nie czuliśmy mroźnej temperatury. Początek trasy to łagodny podbieg, trasa sportowa jest dobrze oznaczona, a ślady były utrzymane w dobrym stanie.

Na trasie znajdziemy kilka wymagających zjazdów, które dla nas początkujących stanowiły niemałe wyzwanie. Jednak z każdym kilometrem poruszaliśmy się coraz pewniej.
Trasy przez lasy
Oprócz tras sportowych chyba największą atrakcją tych terenów jest możliwość swobodnego przemierzania beskidzkich lasów na nartach. Punktem centralnym tras jest wieś Krzywa, stąd też prawie we wszystkich kierunkach rozciąga się pozostała sieć szlaków turystyki narciarskiej.

Przemierzając szlaki, możemy doświadczyć niczym niezmąconej ciszy, oddychać powietrzem przesiąkniętym zapachem igliwia. Wspaniała zimowa sceneria dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Przydatne informacje i linki – Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej
Przewodnik, w którym opisane są wszystkie trasy.
Adres: Krzywa 8, 38-307 Radocyna.
Fanpage Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej na Facebooku – znajdziesz tu aktualne informacje o warunkach na trasach biegowych.
Biegówki – Sekcja biegówkowa i backcountrowa – grupa zrzeszająca miłośników nart biegowych. Możesz tu spytać o aktualne warunki na trasach w całej Polsce.
Szukasz przygód w Beskidzie Niskim? Sprawdź inne artykuły:
- Narty biegowe w Beskidzie Niskim – Centrum Narciarstwa Biegowego w Krzywej
- Wodospad Magurski
- Ścieżka Przyrodnicza Folusz – Magurski Park Narodowy
- Banica – z wizytą w Opalówce
- Rotunda zimą – Cmentarz wojenny nr 51
- Św. Góra Jawor zimą – szlakiem z Wysowej
- Magurski Park Narodowy – Szlakiem z Folusza
- Dzikie Stoły – Beskid Niski pełen smaku
- Cergowa po raz drugi
- Bóbrka – Muzeum im. I. Łukasiewicza